Uršuľa Kovalyk a jej Krasojazdkyňa

Autor: Lucia Marcineková | 30.6.2014 o 17:44 | Karma článku: 3,16 | Prečítané:  408x

Uršuľa Kovalyk napísala drsný, ale zároveň veľmi citlivý príbeh dievčaťa Karolíny, ktoré vyrastá s mamou a s „babčou“. Babča nie je úplne klasická babička, riadne štipľavo nadáva po maďarsky aj po slovensky, nenávidí boľševikov, ktorí im zhabali krčmu, núti Karolínu, aby prekonávala svoj strach skokom do hlbokej vody v bazéne, aj keď Karolína nevie plávať a Karolíne daruje nôž, pretože „na chlípnikov zaberie jedine nôž.“ Karolína v babči vidí „vráskavú indiánku s ohnivými očami.“ So smrťou babči zaniká aj starý, očarujúci svet.

Karolína uteká pred drsnou realitou doma a v socialistickej škole do jazdiarne ku koníkovi Sesilovi. Svet zvierat je vľúdnejší ako svet ľudí. Keď leží na Sesilovom chrbte, tak sa jej zdá, že je „o čosi bližšie k nebu.“ Tu stretáva aj svoju spriaznenú dušu Romanu. Spolu začnú na koňovi trénovať, stávajú sa krasojazdkyňami a získavajú sebavedomie, ktoré im tak chýbalo. Je to aj obdobie, kedy Karolína objavuje „šialene krásnu hudbu“ Pink Floyd alebo Dead Can Dance.

Komunizmus padol, ale jeho pád nepriniesol to, čo ľudia očakávali: „Namiesto Lenina vycapili reklamu na Coca-Colu. Predavačku vo výkupe fliaš nahradil automat....Reči o slobode prekričali škrekľavé slogany televíznych reklám.“ Tieto zmeny zasiahli aj krasojazdkyňu.

Krasojazdkyňu sa oplatí prečítať. Možno si pri čítaní spomeniete na vlastné detstvo a dospievanie, na jeho magickosť, objavovanie aj smútok. Túto knižku vydalo Divadlo bez domova, ktoré poskytuje umelecký a sociálny priestor pre ľudí bez domova a mentálne a telesne postihnutých ľudí. Uršuľa Kovalyk a jej Krasojazdkyňa sa dostali do finále Anasoft litera 2014.

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

DOMOV

Žiadne potraviny a autobus raz za týždeň. Okraj kraja, na ktorý sa zabudlo

Ľudia v Prešovskom samosprávnom kraji o práci župana veľa nevedia. Trápia ich najmä cesty a nezamestnanosť, ale aj životné prostredie.

EKONOMIKA

Sagan či Hantuchová sa budú plateniu daní vyhýbať ťažšie

Ministerstvo chce zabrániť presunu ziskov.


Už ste čítali?