Pocta Zuzane Navarovej a skupine Nerez

Autor: Lucia Marcineková | 31.1.2014 o 17:45 | (upravené 2.2.2014 o 16:15) Karma článku: 0,00 | Prečítané:  130x

Pesničky skupiny Nerez som objavila, keď som chodila do gymnázia. Nerez vznikol v roku 1981. Zdeňek Třešťál, Vít Sázavský a Zuzana Navarová boli a sú výbornými spevákmi, hudobníkmi a textármi. Niekto mi nahral na kazety ich albumy Masopust, Na vařený nudli a Ke zdi. Tento dobrodinec mi vytlačil aj obaly kaziet a texty.

To neboli len texty, boli to básne. Spievali o vzťahoch, láske, prírode, o živote. Niektoré boli vážne: Ocelověmodrou masku máš / pár dní v týdnu se ti bráním / den za dnem si na nit navlékáš / korálky z vůní našich dlaní.. (Tisíc dnů mezi námi z albumu Masopust). Niektoré sú hravé ako pieseň Samba v dešti. Niektoré sú na prvé počutie až nezmyselné: Když kočky řvou / tma sirkou připálí / sladkobolný karamel / voňavá neštěstí / celou mňe rozkrájí / broušený půlměsíc / když ptáci řvou / není to bolestí / když holky lžou / mrazí je v zápěstí... (Kočky z albumu Masopust). Je to mozaika rôznych čarovných momentov, hra s rýmom a obrazmi.

Zuzana Navarová študovala španielčinu a dostala sa na štúdijný pobyt na Kubu, kde ju očarila kubánska, karibská a juhoamerická hudba. Nebol to len karibský rytmus, ale aj rôzne exotické perkusie. Tieto vplyvy prenášala aj do hudby skupiny Nerez a po rozchode hudobníkov z Nerezu do nových skupín Tres a KOA.

V KOA spolupracovala s kolumbijským hudobníkom Ivanom Gutierrezom. Spievala po španielsky, portugalsky, ale aj po rómsky a inými jazykmi. Pre českú hudbu objavila Věru Bílou a Radůzu.

Zuzana Navarová trpela rakovinou, ale spievala a hrala do posledného dychu. Mala úžasný hlas, mala v sebe vážnosť aj hravosť. Nebála sa experimentovať s rôznymi hudobnými nástrojmi a zvukmi. Hudbou žila.

Zdeňek Třešťál a Vít Sázavský sa dali znovu dokopy pod názvom Neřež. Vybrali si k sebe skvelú speváčku Katku Koščovú. Katka sa nesnaží Zuzanu napodobňovať. Má vlastný, originálny štýl a prejav.

Ak by ste chceli vedieť viac o Zuzane Navarovej a skupine Nerez, pozrite si dokumenty Českej televízie: Kdo je kdo a Barvy všecky.

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

SVET

Rusko straší presunom flotily, Európa sa bojí konfliktu

Podľa odborníkov ide skôr o demonštráciu sily ako o reálnu hrozbu. Rusi si chcú posilniť pozíciu v Sýrii.

KOMENTÁRE

Všetko, čo pôsobí ako hrozba, sa môže zísť

Nie je premiér Fico vlastne komplimentom pre EÚ?

TECH

Keď telefonujete, neťukajte do klávesnice. Hackeri vás prečítajú

Ťukanie môže odhaliť konkrétne tlačidlá.


Už ste čítali?